muncur

muncur

22 Mayıs 2013 Çarşamba

Kızım gelmeden tütüsü geldii

Kim demiş doğum izninde bebeğini beklerken vakit geçmiyor diye. Benim gibi sürekli oyalanacak bir şeyler bulursanız sıkılmaya fırsatınız dahi olmuyor.

Evet gün itibariyle hamileliğimin 38+4 haftasındayım. Sayılı gün kaldı ama inanın bunca ay çabucak geçmişken şu son haftalarda miniğinizle buluşmayı beklemek çok zor oluyor. Bir çok annenin "Bunlar en rahat zamanların tadını çıkar" dediğini duyar gibiyim. Ama ben evimizin 'Güneş'iyle artık buluşmak istiyorum.
 

İşte bu bekleyişin olduğu günlerde internette dolaşırken kızım  için değişik neler yaparım diye araştırıp dururken tütülerin çok moda olduğunu farkettim. Hemen kolları sıvadım ve malzemeleri alıp Güneş'imin ilk tütüsünü yapmaya koyuldum.

Yapımı oldukça basit ama biraz vakit alıyor. Öncelikle yapmak istediğiniz tülü ve rengini seçiyorsunuz. Ben bu hamile halimle Eminönü'den gidip kırmızı ve beyaz olmak üzere 2 renk tül aldım. Beyazdan henüz bir şey yapmadım. Siz 2 renk de düşünebilirsiniz.

Malzemeler:
1-2 metre tül (ne kadar gideceğini tam kestiremedim çünkü ben 4 metre almıştım)
1 kalın lastik
makas
cetvel

Yapılışı:
  • Öncelikle tülü istediğiniz boyutun 2 katı büyüklüğünde 2 parmak kalınlığında seritler halinde kesiyorsunuz. Kızıma çok ufak giydireceğim için bizim tütümüzün ölçüleri 45x4 cm boyutlarında oldu.

  • Kalın lastiği kızınızın belinin kalınlığına göre bir kitap veya kutu kapağına geçirip (yapacağımız işlem daha kolay olsun diye) kestiğimiz şeritleri ikiye katlar pozisyonda lastiğin çevresine doladıktan sonra şeritin tam ortasından şekildeki gibi geçirip sıkıca sabitlenmesini sağlıyoruz. 

  • Bu işlemi lastik çevresi dolana kadar şeritler keserek tamamlıyoruz.
 İşte tütümüz hazır!

2 yorum: